Wszystko o migrenie

Migrena to uporczywy ból głowy, który nierzadko uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ból najczęściej jest zlokalizowany za gałkami ocznymi lub w skroniach. Najczęściej dotyka kobiet, znacznie rzadziej zmagają się z nią mężczyźni. Migrena przybiera różne postacie – każda z nich utrudnia życie.

Wszystko o migrenie

Podział migreny na poszczególne etapy

Pierwsza faza migreny nazywana jest zwiastunową. Rozpoczyna się na około 24 godziny przed wystąpieniem bólu głowy. Wśród objawów, które mogą zaniepokoić znajduje się zwiększona częstotliwość ziewania, pogorszenie nastroju, wzmożony apetyt oraz sztywnienie karku. Osoby, które borykają się z takimi dolegliwościami od dłuższego czasu zdają sobie sprawę z symptomów zbliżającej się migreny. Następnym etapem może być aura migrenowa, która dotyczy około 25% osób cierpiących na schorzenie. Są to tymczasowe objawy neurologiczne, które rzadko kiedy trwają dłużej niż 1 godzinę. W skrajnych przypadkach mogą pojawiać się niedowłady kończyn oraz zaburzenia mowy. Aura migrenowa powinna być skonsultowana z lekarzem, by wykluczyć poważne przyczyny neurologiczne.

Inne bóle migrenowe

W wielu przypadkach ból migrenowy jest pulsujący, a poza tym obserwuje się u siebie nadwrażliwość na światło, zapachy i dźwięki. Dolegliwość jest tym bardziej dotkliwa, gdy towarzyszą jej ponadto nudności i wymioty. W takich sytuacjach lepiej zrezygnować z ewentualnej aktywności fizycznej. Należy zaznaczyć, że ból migrenowy nie pojawia się nagle, z całą siłą. Poszczególne objawy pojawiają się stopniowo, lecz mogą trwać do kilku godzin, a nawet dni. Czasami ulgę przynosi sen, jeżeli natomiast jest on przerywany bólem głowy, jest to wskazanie do wizyty u lekarza. W fazie pomigrenowej mogą pojawiać się lekkie dolegliwości, głównie przy gwałtownych ruchach. Jednak różnica w samopoczuciu często prowadzi do znacznej poprawy nastroju. Odczuwana jest wówczas ogromna ulga, co przekłada się na pozyskanie nowej energii na kolejne godziny. Ogólnie rzecz biorąc migrenę można uznać za chorobę cywilizacyjną, gdyż dotyka wielu ludzi, bez względu na wiek.