Postaci półpaśca

Wszystkie choroby zakaźne wywołują dużo strachu w społeczeństwie. Należy do nich między innymi półpasiec, którego głównymi objawami są wysypka oraz ból. Charakterystyczne jest występowanie zmian skórnych po jednej stronie ciała. Generalnie półpaśca wywołuje ten sam wirus, który jest odpowiedzialny za ospę wietrzną. W grupie ryzyka zakażenia półpaścem znajduje się zatem każdy, kto chorował w przeszłości na ospę.
Czym jest półpasiec i kogo atakuje najczęściej?
Półpasiec jest chorobą o podłożu wirusowym, najczęściej dotyka osoby, które ukończyły 50. rok życia. Wspomniane powyżej wysypki mogą pojawić się na różnych częściach ciała – rękach, nogach, czy twarzy. Jednak najczęściej pojawia się na wysokości żeber, pośrodku ciała. Choroba przyjmuje czasami nieco cięższe postaci, do których zalicza się półpasiec oczny, uszny, krwotoczny, zgorzelinowy lub rozsiany. W przypadku dwóch pierwszych możliwe jest uszkodzenie trwałe uszkodzenie narządu zmysłu. Trzy pozostałe postaci schorzenia również mają często gwałtowny i trudny przebieg. Możliwe jest występowanie powikłań.
Jakie objawy wskazują na półpasiec?
Jeżeli zauważymy u siebie lub osoby bliskiej pewne symptomy, wskazana jest jak najszybsza konsultacja lekarska. Mowa o objawach takich jak: uporczywy świąd, mrowienie poszczególnych części ciała, pieczenie oraz ból o różnym charakterze. To co jest najbardziej charakterystyczne, to zlokalizowanie powyższych symptomów jedynie po jednej stronie ciała. Jeżeli choroba przybiera niebezpieczną postać, do objawów dołączają podwyższona temperatura ciała, bóle głowy, ogólne zmęczenie i osłabienie. Żadnych z pojawiających się oznak nie można ignorować, zaniechanie leczenia może mieć negatywny wpływ na dalsze samopoczucie. Skutki takiego postępowania można odczuwać przez dłuższy czas. Przy założeniu, iż szybko rozpoczyna się leczenie, wysypka zanika po maksymalnie czterech tygodniach. Do leczenia stosuje się leki przeciwbólowe i maści rozgrzewające, lekarze przepisują także leki antyhistaminowe.