Co warto wiedzieć o kredycie obrotowym dla firm?

Kredyt obrotowy to rozwiązanie, z którego chętnie korzysta wiele firm. To właśnie ten produkt pomaga niektórym przedsiębiorstwom utrzymać płynność finansową. Co zatem dobrze jest wiedzieć na temat tego kredytu?
Kredyt obrotowy dla firm – podstawowe informacje
Pieniądze uzyskane z kredytu obrotowego można przeznaczyć na opłacenie bieżących rachunków, wypłaty dla pracowników bądź też na zakup produktów, które zapewnią naszej firmie możliwość dalszego funkcjonowania. Takiego kredytu nie uzyskamy natomiast na spłatę przeterminowanych zobowiązań. Maksymalna kwota kredytu, którą możemy dostać uzależniona jest od zdolności kredytowej oraz obrotów naszej firmy. Przy wnioskowaniu o kredyt obrotowy nie musimy wymieniać, na jakie dokładnie koszty związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa przeznaczymy otrzymane pieniądze. Procedura starania się o kredyt obrotowy jest podobna do procesu wnioskowania o pozostałe produkty bankowe dla firm. Oprócz wniosku musimy, więc złożyć wszystkie dokumenty wymagane przez bank. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o przyjęciu kredytu warto jeszcze porównać oferty innych banków, mogą być one dla nas bardziej korzystne.
O czym jeszcze warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na kredyt obrotowy dla firm?
Z tego źródła finansowania mogą skorzystać tylko aktywnie działające firmy. Kredyty obrotowe zawierane są na okres 12 miesięcy, przy czym taką umowę kredytową można przedłużyć dwukrotnie, co w rezultacie daje okres 3 lat. Istnieje możliwość wielokrotnego zaciągania kredytów obrotowych. Dla banków preferowanymi odbiorcami kredytów obrotowych są duże przedsiębiorstwa, które na rynku funkcjonują już od ponad rok. Warto również dodać, że jeżeli przed złożeniem wniosku o kredyt byliśmy związani z danym bankiem możemy starać się o obniżenie wysokości marży i niektórych kosztów kredytu. Istnieje, bowiem szansa na to, że takie negocjacje zakończa się dla nas powodzeniem. Należy jednak zaznaczyć, że kredyt obrotowy nie należy do najtańszych produktów finansowych. Ponadto koszty takiego kredytu zwiększają się jeszcze bardziej w sytuacji, w której bank wymaga od nas zabezpieczenia kredytu.