Jak niedrogo urządzić ogród?

Ogród to miejsce, w którym można wypocząć lub spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół. Właściciele powierzchni ogrodowej to prawdziwi szczęściarze – taką przestrzeń można dowolnie zaaranżować według własnego pomysłu, wypełnić ulubionymi roślinami i zorganizować kącik na grilla. Jak urządzić to wszystko niewielkim kosztem?

Planowanie przestrzeni

Jeszcze przed przystąpieniem do pracy należy zastanowić się, jaką funkcję ma spełniać ogród. Czy ma to być teren do zabaw dla dzieci, ogród pełen roślin do podziwiania czy może miejsce spotkań z najbliższymi? Od tego zależy, jak zostanie urządzona ogrodowa przestrzeń. Oczywiście jeśli metraż pozwala na organizację wszystkich powyższych stref, nic nie stoi na przeszkodzie, by każdą z nich zrealizować. W niektórych przypadkach nie jest to jednak możliwe i trzeba dokonać wyboru, który zadowoli wszystkich domowników.

Sadzenie roślin

Rośliny znajdujące się w ogrodzie potrzebują niekiedy nawet kilku lat, by wreszcie cieszyć oko jego właścicieli. Najtańszym sposobem jest kupno sadzonek, nasion roślin oraz krzewów, z których po dłuższym czasie wyrosną piękne okazy. Rośliny te można często kupić w promocyjnych cenach w marketach i sklepach ogrodniczych, zwłaszcza w okresie wiosennym.

Procesu wzrostu roślin niestety nie można przyspieszyć, lecz istnieje sposób na to, by ogród od razu zyskał na atrakcyjności. Można pomiędzy roślinami posadzić gatunki szybko rosnące, dzięki którym ogród będzie prezentował się w kolorowych barwach już wczesnym latem. Wybór takich roślin jest ogromny, a ich cena jest bardzo atrakcyjna.

Jak niedrogo urządzić ogród?

Owocowy kącik

Kolejną atrakcją ogrodu może być zorganizowanie kącika, w którym pojawią się sezonowe warzywa i owoce. Większość z nich doskonale adaptuje się w donicach oraz skrzynkach, które stanowią prawdziwą ozdobę ogrodu. W tego typu pojemnikach można posadzić na przykład porzeczki, truskawki czy agrest, jak również rośliny cebulowe, zioła czy krzewy ozdobne.

Meble w ogrodzie

Ogród stanie się jeszcze bardziej funkcjonalny, jeśli prócz pięknych okazów roślin i krzewów, znajdzie się w nim miejsce na wypoczynek. W tym celu niezbędnym zakupem są meble ogrodowe, które muszą być odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Wybór mebli w sklepach jest naprawdę ogromny i z pewnością znajdą się odpowiednie modele adekwatne do domowego budżetu. O tym, jakie meble najlepiej wybrać do ogrodu można przeczytać w serwisie housemodern.pl, poświęconym aranżacji wnętrz i przestrzeni wokół domu.

Niedrogie elementy dekoracyjne

W ogrodzie nie może zabraknąć elementów, które nie tylko ucieszą oko, lecz okażą się również przydatne zwierzętom odwiedzającym przestrzeń. W sieci znajduje się mnóstwo pomysłów na to, jak samodzielnie wykonać poidełko lub karmnik dla ptaków, ozdobne pufy z trwałych materiałów czy domek do zabaw dla dzieci. Takie prace zapewniają mnóstwo fantastycznej zabawy i idealnie komponują się z kolorowym dywanem roślin znajdujących się wokół. Wykonanie ozdób nie wymaga dużych nakładów finansowych, a efekt może przekroczyć najśmielsze oczekiwania wykonawców.