Jak dbać o serce?

Pamiętajmy o tym, że należy dbać o serce, dzięki temu możemy uniknąć wielu chorób układu sercowo- naczyniowego. Jakie są podstawowe czynniki ryzyka tego typu chorób? W jaki sposób możemy przyczynić się do tego, aby zapobiegać chorobom układu krążenia?

Czynniki ryzyka chorób układu sercowo– naczyniowego.

Możemy wyróżnić dwie podstawowe grupy czynników, które to mogą mieć wpływ na rozwój chorób układu krążenia. Są to czynniki, na które nie mamy wpływu oraz czynniki, które możemy skutecznie ograniczać. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć: obciążenia genetyczne, zaawansowany wiek oraz płeć. Ryzyko zachorowania na choroby serca jest większe u mężczyzn. Choć na tę grupę czynników nie mamy żadnego wpływu to pamiętajmy jednak, że to właśnie one obligują nas do szczególnej troski o nasze serce. Natomiast do grupy czynników, na które mamy wpływ należą miedzy innymi: nadwaga (zwłaszcza otyłość brzuszna), ograniczona aktywność fizyczna – brak regularnego ruchu, nadużywanie napojów alkoholowych, palenie papierosów, a także wysoki poziom cholesterolu czy też nadciśnienie tętnicze.

Jak dbać o serce?

Jak więc możemy zapobiegać chorobom układu krążenia?

Pamiętajmy, że bardzo duże znaczenie ma zdrowy styl życia. Powinniśmy, więc zadbać o odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Ćwiczenia fizyczne zwiększają wydajność serca, nie muszą być one intensywne, ważne aby były wykonywane regularnie. Duże znaczenie ma także zdrowa dieta, zdecydowanie powinniśmy ograniczyć spożycie soli i cukru, natomiast warto sięgać po więcej produktów niskotłuszczowych i tych bogatych w witaminy i minerały. W naszej diecie nie powinno zabraknąć także olei bogatych w kwasy omega-3. Jeżeli chcemy zredukować ryzyko chorób układu krążenia to musimy na poważnie pomyśleć o kategorycznym rzuceniu palenia. Warto, bowiem zaznaczyć, ze już po 2 latach od momentu rozstania się z tym nałogiem ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo- naczyniowego zmniejsza się do takiego samego poziomu jak u osób, które nigdy nie paliły. Pamiętajmy, że bardzo ważna jest również to abyśmy potrafili odpowiednio zorganizować sobie odpoczynek oraz właściwie radzili sobie ze stresem.