Czy jakość powietrza ma wpływ na nasze zdrowie?

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób choruje z powodu wdychania powietrza zanieczyszczonego przez smog. Smog to poważny problem, który zagraża ludziom, zwierzętom i roślinom. Dlatego tak istotne są między innymi takie działania jak: edukowanie ludzi w zakresie dostrzegania zagrożeń spowodowanych przebywaniem w zanieczyszczonym powietrzu, zwiększanie świadomości na temat przyczyn powstawania smogu oraz bieżące kontrolowanie jakości powietrza. To, jakim powietrzem oddychamy ma, bowiem ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Warto o tym pamiętać i nie lekceważyć zagrożenia, jakie stanowi dla nas smog.

Stan, jakości powietrza i kontrola poziomu zanieczyszczeń.

Z całą pewnością dobrze jest na bieżąco kontrolować jakość powietrza, którym oddychamy. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dzięki temu jesteśmy w staniu uniknąć wielu groźnych chorób. Należy, bowiem podkreślić, że długotrwałe oddychanie powietrzem o podwyższonej zawartości zawieszonych pyłów drobnych PM 10 i PM2.5 przyczynia się miedzy innymi do rozwoju różnego rodzaju nowotworów, czy też chociażby do zachorowania na przewlekłe obturacyjne choroby płuc, infekcje układu oddechowego oraz astmę. Smog może być także przyczyną duszności, bólu w klatce piersiowej, niewydolności oddechowej czy nawet alergii. Co gorsza krótkotrwała ekspozycja na smog jest także dla nas niewskazana, ponieważ może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, spotęgowania zmęczenia, podrażnienia spojówek czy też obniżenia tolerancji na wysiłek fizyczny. Niestety bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że dolegliwości, które ich dotykają mogą być wynikiem wdychania zanieczyszczeń. Często szukamy wielu innych wyjaśnień, a czasami warto po prostu zwrócić większą uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy, na co dzień.

Czy jakość powietrza ma wpływ na nasze zdrowie?

Gdzie możemy znaleźć informację na temat jakości powietrza w naszej okolicy?

Aby uchronić się przed negatywnym działaniem smogu powinniśmy ograniczać swoją aktywność fizyczną na zewnątrz w sytuacji, w której w danym czasie normy stężenia pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2.5 są przekroczone. W jaki sposób możemy uzyskać takie informacje? Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest regularny monitoring map stanu jakości powietrza stworzonych przez firmę Airly. Oprócz map internetowych firma Airly udostępnia również aplikacje mobilną, za pomocą, której w szybki i łatwy sposób sprawdzimy poziom zanieczyszczeń powietrza w naszej najbliższej okolicy. Czujniki firmy Airly zainstalowane są już w ponad 2000 lokalizacji. Dla każdego punktu pomiarowego generowana jest także prognoza zanieczyszczenia powietrza na najbliższe 24- godziny. Dzięki temu jesteśmy w stanie tak zaplanować swoje wyjścia, aby unikać przebywania na zewnątrz w czasie, kiedy poziom zanieczyszczeń jest najwyższy. Należy również podkreślić, że dzięki gęstemu rozmieszczeniu czujników Airly możliwe jest wykrycie głównych przyczyn zanieczyszczeń na danym obszarze. Czujniki Airly są skalibrowane z czujnikami z państwowych stacji, dlatego możemy mieć pewność, że dane prezentowane na mapach są rzetelne i wiarygodne.