Popyt na maseczki jednorazowe

W polskich aptekach coraz większą popularnością cieszą się maseczki jednorazowe. Zapotrzebowanie na nie cały czas wzrasta. W Poznaniu zapasy na szczęście jeszcze się nie kończą.

Sytuacja w polskich aptekach

Jak dowodzą dane w Krakowie występuje problem z zakupem maseczek jednorazowych. Ogromny boom na maseczki został spowodowany koronawirusem, który coraz bardziej przenika w głąb świata. Coraz częściej spotykane są osoby zagrożone tym wirusem. W Polsce nie odnotowano jeszcze przypadków osób zagrożonych tym wirusem. Zdaniem władz nie ma powodów by ulegać panice. W Poznaniu zaobserwowano wzrost zainteresowania tymi maseczkami w porównaniu do wcześniejszych dni. Sprzedaż maseczek znacznie wzrosła, ale póki co zapasów nie brakuje. Apteki potwierdzają, że zapasy są także w hurtowniach dostępne, ale nie ma pewności jak długo taki stan rzeczy będzie występował. Apteki decydują się na zakup większej ilości maseczek, by sprostać wymaganiom swoich klientów.

Zdarzenie w Poznaniu

W Poznaniu w jednej z aptek klientem był Azjata, który zdecydował się na zakup wszystkich dostępnych maseczek jednorazowych, jakie były na stanie apteki. Wyjaśnił farmaceutce, iż jego działanie podyktowane było tym, że w Chinach brakuje tego typu maseczek, a chciałby je wysłać swojej rodzinie, mieszkającej w rejonach najbardziej zagrożonych na zachorowanie.

Popyt na maseczki jednorazowe

Zasięg koronawirusa

30 stycznia 2020 podano, że na świecie odnotowano 7800 osób, zarażonych na tego rodzaju wirusa, z czego 170 zmarło. Koronawirus pojawił się także w Europie. We Francji już piąta osoba została zarażona nim, w Finlandii jeden przypadek.

Co to koronawirus?

Koronawirus jest określeniem ogólnym z podrodziny Coronavirinae, które występują w czterech odmianach: alfa, beta, delta i gamma. Nosicielami tego wirusa są ssaki i ptaki. Nie jest możliwe ich wyhodowanie w warunkach laboratoryjnych. Na ten wirus można zachorować poprzez zjedzenie nieświeżych owoców morza oraz zupy z nietoperza. Objawy są bardzo typowe do grypy, czyli gorączka, katar, kaszel, bóle głowy oraz ogólne osłabienie. Występują także problemy z trawieniem oraz ze wzrokiem.