Praca w trybie home office

Utrzymujące się cały czas na wysokim poziomie zagrożenie epidemiczne w Polsce zmusiło wielu pracodawców do skierowania kadry do pracy zdalnej. Przyczyną było maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich pracowników i ich rodzin. Każde rozwiązanie wiąże się z zaletami i wadami, tak też jest w tym przypadku.

Praca w trybie home office

Praca zdalna – bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas zdalnego wykonywania obowiązków służbowych wszystko od strony technicznej przebiega tak samo. Założenia muszą być i są realizowane w takim samym stopniu. Różnicą jest jedynie miejsce świadczenia pracy – najczęściej zacisze domowe. Praca zdalna wiąże się z wieloma korzyściami dla pracownika, ponieważ nie musi dojeżdżać do biura, wydawać pieniędzy na paliwo, czy bilety na dojazdy komunikacją miejską. Wadą pracy zdalnej jest na pewno to, że nie każdy pracownik może z niego skorzystać. Ponadto pracownik samodzielnie zarządza swoim czasem, najważniejsze jest to, by plan został zrealizowany w stu procentach. Taki przywilej niestety nie dotyczy wszystkich. W tej grupie znajdują się osoby wykonujących pracę fizyczną, na przykład w halach produkcyjnych.

Na czym korzysta pracodawca zlecając przejście w tryb home office?

Pracodawca również otrzymuje wiele korzyści w związku ze skierowaniem kadry na tryb home office. Wynika to głównie ze znacznej redukcji kosztów przeznaczanych na wyposażenie miejsca pracy. Oczywiście pracownik nadal musi mieć zapewnione narzędzia do świadczenia pracy, ale już o miejsce do wykonywania obowiązków musi zorganizować sobie we własnym zakresie. Ważne jest również, że home office wprowadza oszczędności nawet w kwestiach opłat za zużywanie energii elektrycznej, czy zadbanie o warunki sanitarne. Jest zwolniony z tego obowiązku, ponieważ praca zdalna wykonywana jest poza siedzibą firmy. Komunikacja w pracy zdalnej ma wyłącznie charakter elektroniczny – za pomocą maili oraz rozmów telefonicznych. To z kolei nie generuje stresu u pracownika, który może mieć problemy z rozmowami w cztery oczy i dokonywaniem odpowiednich ustaleń.