Jak efektywnie pracować na home office?

W trakcie pandemii prawdopodobnie będziesz dość często zabierać pracę z biura do domu. Dla osób, które mieszkają same nie jest to duży problem. Czasem jednak mimo braku jakichkolwiek „zakłóceń” ze strony otoczenia w domu trudno jest się nam skupić. Jak sobie z tym poradzić?

Jak efektywnie pracować na home office?

Efektywna praca na home office

Podczas pracy w domu należy zachowywać się tak samo, jakbyśmy byli w biurze. Trzymajmy się tych samych godzin pracy oraz ilości przerw. To, że pracodawca nas nie obserwuje to nie znaczy, że przez pół dnia mamy zajmować się czymś innym, niż zadaniami do wykonania. Pamiętaj, że im szybciej wykonasz wszystkie zadane prace, tym wcześniej skończysz pracę, a czas wolny wykorzystasz na hobby, czy dokształcanie się w wybranym kierunku.

Aby móc pracować efektywniej, zadbaj o dobry plan dnia. Wyznacz sobie mierzalne i realne do osiągnięcia cele. Powinny być one tak skonstruowane by mieć pewność, że faktycznie je osiągniesz. Wyznaczanie sobie mikrocelów w każdym dniu pozwoli lepiej się zmotywować.

Wyeliminuj „zjadacze czasu”

Na home office niestety znacznie łatwiej jest się odrywać od wyznaczonych zadań. Nagle przypominasz sobie o fajnym serialu, którego jeszcze nie oglądałeś, zechcesz zjeść coś lub ugotować. By nie odrywać się od pracy wyłącz również różne powiadomienia na komórce, chyba że pisze do ciebie szef lub współpracownik. Staraj się również nie wykonywać dodatkowych domowych prac, takich jak odkurzanie, czy gotowanie. Wieczorem przygotuj posiłek, który szybko odgrzejesz i zjesz w trakcie przerwy.

Bez zagadujących cię zewsząd koleżanek i kolegów będziesz zaskoczony jak szybko wykonujesz kolejne zadania. Wyznacz też konkretne godziny przerw. Nie odrywaj się od komputera, czy dokumentów przez oglądanie w tle TV, czy filmików na You Tube. Zrób szybko to co musisz zrobić, by móc później wrócić do ulubionego filmu lub serialu. Nie przeceniaj również swojej podzielności uwagi – wykonuj jedną czynność, ale dobrze. W ten sposób na pewno lepiej będzie ci skończyć pracę z poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku. Jeśli wraz z tobą w domu pracują dzieci, ucząc się w szkole na zdalnych zajęciach wytłumacz im, by nie zawracały ci głowy niepotrzebnie, ponieważ ty nie przeszkadzasz im w lekcjach. Obiecaj również zająć się nimi w przerwie od pracy lub po niej. Bądź stanowczy i nie daj się odrywać na siłę, chyba że sprawa jest naprawdę pilna.