Dlaczego koncepcja work life balance jest tak ważna i potrzebna?

Jak powszechnie wiadomo osiągniecie równowagi pomiędzy życiem zawodowym, samorealizacją, karierą a domem, rodziną i życiem społecznym jest niezwykle ważne. I to właśnie o tym mówi nam koncepcja work life balance. Dlaczego więc taka harmonia jest aż tak istotna i potrzebna? Jakie korzyści możemy osiągnąć, jeżeli będziemy stosowali się do zamysłu koncepcji work life balance?

Work life balance – podstawowe informacje

Praca zawodowa i życie prywatne powinny być traktowane, jako sfery komplementarne wobec siebie. Wiele osób z obawy o utratę pracy oraz z powodu zbyt dużych wymagań pracodawców notorycznie zostaje w pracy po godzinach jednak należy zaznaczyć, że takie działania nie prowadzą do niczego dobrego i z całą pewnością w dłuższym okresie zamiast wzrostu produktywności przyczynią się do jej spadku. Przemęczony pracownik jest mniej kreatywny i mniej zaangażowany w wykonywanie swojej pracy, dlatego też właściciele firm powinni zatroszczyć się o to, aby w ich przedsiębiorstwach dbano o potrzeby pracowników, tak aby wspierać ich w prawidłowym utrzymaniu równowagi między pracą a domem. Brak harmonii życiowej często bywa przyczyną problemów ze zdrowiem i to nie tylko zdrowiem fizycznym, ale i psychicznym. Stosowanie się do zasad koncepcji work life balance przynosi wiele zalet i to nie tylko danej osobie, ale i firmie, w której jest ona zatrudniona. Do korzyści tych możemy zaliczyć między innymi: wzrost satysfakcji z pracy, (który ma także wpływ na wzrost usatysfakcjonowania klientów) czy też spadek nieobecności w pracy wynikający z poprawy kondycji fizycznej i psychicznej parownika. Nic, więc dziwnego, że obecnie tak wiele przedsiębiorstw chętnie decyduje się na organizację dla swoich podwładnych różnego rodzaju aktywności poza pracą. Ponadto w ten sposób firmy kreują także swój pozytywny wizerunek.

Dlaczego koncepcja work life balance jest tak ważna i potrzebna?

W jaki sposób możemy skutecznie odpocząć od codziennych obowiązków?

Oprócz codziennego odpoczynku po pracy, różnego rodzaju pasji i hobby warto również od czasu do czasu pomyśleć o kilkudniowym wyjeździe, na którym będziemy mogli się w pełni zrelaksować, a tym samym nabrać nowych sił do realizacji swoich zawodowych obowiązków. Na taki wyjazd dobrze jest wybrać ciche, spokojne, mało zaludnione miejsce, w którym czekają na nas malownicze krajobrazy i świeże powietrze. Jeżeli marzy się nam prawdziwy odpoczynek od zgiełku miasta, zatłoczonych ulic i wszechobecnego hałasu to na miejsce swojej podróży warto jest wybrać Bieszczady. Bieszczady znane są z tego, iż stanowią miejsce docelowe tych osób, które tak bardzo potrzebują, choć na moment odetchnąć od codzienności. Obcowanie z naturą doskonale pomaga regenerować siły. W Bieszczadach nie brakuje miejsc godnych zobaczenia. Jeżeli chcielibyśmy zwiedzić je wszystkie warto tak zaplanować wyjazd, aby wybrać noclegi w miejscowości, która będzie stanowiła dobrą bazę wypadową do wycieczek po Bieszczadach, a takim miejscem jest z całą pewnością Baligród. Gmina baligród znajduje się w dolinie rzeki Hoczewki, jest to teren bardzo zalesiony, a więc idealny na odpoczynek wśród szumu drzew i śpiewu ptaków. Wyprawa w Bieszczady to również doskonały pomysł na organizacje wyjazdu integracyjnego dla pracowników.