Sklep z winami – jak założyć?

W naszym kraju można zauważyć wyraźną zmianę dotyczącą kultury picia alkoholu. Kiedyś Polska kojarzona była głównie z napojami wysokoprocentowymi. Na szczęście ulega to transformacji i już dziś widać, że młodzi ludzie chętniej sięgają po wino, aniżeli piwo czy wódkę. Wzrost popularności win spowodował, że sklep z winami okazuje się być ciekawym pomysłem na biznes. Do tej pory wino kojarzone było głównie z krajami południowej Europy. Wiele osób po takich podróżach chętniej sięga po dobre gatunkowo wina, a właśnie takie najczęściej można spotkać w profesjonalnym sklepie z winami. W zwykłych marketach dostępne są raczej nisko gatunkowo wina, więc zapotrzebowanie na dostęp do dobrych trunków nieustannie wzrasta.
Sklep z winami – kwestie formalne
Jak każda działalność gospodarcza tak i sklep z winami wiąże się z dopełnieniem kilku istotnych formalności, który na początku zakładania biznesu nie brakuje. W niektórych aspektach wystarczy rejestracja online, a w niektórych trzeba stawić się osobiście wraz z niezbędnymi dokumentami. Wśród najważniejszych formalności można wyróżnić po pierwsze założenie własnej firmy. Tutaj właściciel staje przed wyborem jednoosobowej działalności gospodarczej bądź przykładowo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kolejna kwestia do rejestracja w urzędzie skarbowym jako płatnik VAT-UE. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w czasie prowadzenia działalności będzie trzeba importować wina z zagranicy. Jak przy wszystkich punktach sprzedażowych związanych z alkoholem tak i w przypadku sklepu z winami niezbędne będzie uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na sprzedaż alkoholu, czyli tzw. koncesji. Tutaj rodzaj jest uzależniony od planowanego rodzaju sprzedaży win, czy będzie to sprzedaż hurtowa czy też detaliczna. Taki wniosek wiąże się z pewnymi kosztami. Mimo to są one konieczne, gdyż sprzedaż alkoholu bez odpowiedniej koncesji wiąże się z wysokimi karami finansowymi.
Sklep z winami – pozostałe kwestie
Kolejna kwestia dotyczy lokalizacji, w której znajdować się ma sklep z winami. Trzeba mieć tego świadomość, że sklep tego typu wymaga specjalistycznych warunków do przechowywania tego typu trunków. Tutaj może być to uciążliwe, gdyż nie każdy lokal będzie mógł być dostosowany pod winiarnię. Następna kwestia dotyczyć będzie gustów i preferencji przyszłych klientów. Warto w tym celu zrobić wizję lokalną, dzięki której pozyska się kluczowe informacje. Oczywiście do prowadzenia sklepu z winami nie trzeba posiadać tytułu sommeliera, jednak podstawowa wiedza na ich temat jest obowiązkowa. Chodzi o to, by w kontakcie z klientem móc dopasować odpowiedni rodzaj trunku do okoliczności. Istotne są także kwestie związane ze sposobem produkcji danego wina i regionu jego pochodzenia. Sklep z winami ma się wyróżniać tym, od tradycyjnego marketu, że w swym asortymencie będzie posiadał wina z różnych półek cenowych, nawet tych najdroższych, co docenią prawdziwi koneserzy wina.
Artykuł powstał we współpracy z Whisky and Wine Place – sklep z winami warszawa.
