Narzędzia do obróbki skrawaniem. Jakie ich rodzaje wyróżniamy i jakie mają zastosowanie?

Narzędzia skrawające służą do zdejmowania z obrabianego materiału jego małych fragmentów określanych mianem wiórów. Robi się to w celu nadania materiałowi określonego, pożądanego kształtu i formy. Narzędzia do obróbki skrawaniem posiadają charakterystyczną budowę oraz występują w zróżnicowanych formach – wiertła, frezy i noże tokarskie to najpopularniejsze, ale tylko niektóre z nich. Każde narzędzie skrawające posiada do tego określone funkcje, które warunkują jego przeznaczenie i zastosowanie.

Czym są narzędzia do obróbki skrawaniem?

Narzędzia skrawające to szeroka kategoria profesjonalnych produktów, których podstawowym zadaniem jest zdejmowanie z danego materiału wiórów, czyli jego drobnych fragmentów w celu nadania mu określonego, zgodnego z projektem kształtu. Cały ten proces jest określany mianem obróbki ubytkowej, do której zaliczana jest obróbka skrawaniem. W jego wyniku ubywa objętości obrabianego materiału, a w jego miejscu pojawia się nowy, pożądany kształt.

Narzędzia do obróbki skrawaniem posiadają określone części, które są odpowiedzialne za wykonywanie poszczególnych czynności związanych z obróbką ubytkową. Dzieli się je na część roboczą, czyli tą, która bezpośrednio odpowiada za skrawanie, prowadzącą, która wprowadza lub wyprowadza część roboczą do lub ze strefy obróbki oraz część chwytową, której rolą jest połączenie danego narzędzia z napędem zasilającym.

Narzędzia skrawające są klasyfikowane na kilka sposobów. Dzieli się je m. in. ze względu na sposób działania (ręczne lub sterowane mechanicznie), sposób obróbki, rodzaj obróbki (zgrubna lub wykańczająca), sposób kształtowania powierzchni oraz zastosowanie (zwykłe bądź specjalne).

Narzędzia do obróbki skrawaniem. Jakie ich rodzaje wyróżniamy i jakie mają zastosowanie?

Najważniejsze rodzaje narzędzi skrawających i ich zastosowanie

Narzędzia do obróbki skrawaniem to szeroka i zróżnicowana grupa produktów, która jest wykorzystywana do obróbki ubytkowej. Każde z nich posiada konkretną rolę i zastosowanie oraz sprawdza się do realizacji określonych prac. Wśród narzędzi skrawających wyróżniamy m. in. noże, które dzielą się dodatkowo na noże tokarskie, strugarskie oraz dłutownicze. Popularnymi narzędziami są także frezy występujące w postaci walcowej, czołowej, walcowo-czołowej, tarczowej, kątowej, kształtowej i wielu innych. Narzędzia skrawające to także akcesoria przeznaczone do wykonywania otworów – wiertła, nawiertaki, rozwiertaki, pogłębiacze oraz głowice wiertarskie.

Wyżej wymienione narzędzia do obróbki skrawaniem to jedynie wybrane ich przykłady, gdyż grupa ta jest znacznie obszerniejsza i bardziej zróżnicowana. Za pomocą nowoczesnych rozwiązań z tej kategorii możliwe jest wykonanie niemal każdej pracy oraz uzyskanie najbardziej pożądanych rezultatów. Wśród narzędzi skrawających znajdziemy bowiem takie, które pozwolą w prosty i szybki sposób wykonać otwory, nadać obrabianemu materiałowi pożądany, zgodny z projektem kształt oraz stworzyć odpowiedni rodzaj gwintu. Sukces pracy z narzędziami do obróbki skrawaniem zależy jednak od ich prawidłowego dopasowania do konkretnej pracy, jakości narzędzia oraz umiejętności jego obsługi.