Sposoby rejestracji na szczepienie przeciw koronawirusowi

W styczniu bieżącego roku rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Istnieją 3 sposoby rejestracji: poprzez kontakt z infolinią, punktem szczepień lub zapis online. Pierwszą grupą, której udostępniono możliwość szczepienia byli seniorzy. Wynika z największego ryzyka na zachorowanie i ciężki przebieg.

Sposoby rejestracji na szczepienie przeciw koronawirusowi

Całodobowe infolinie i punkty szczepień

Rządowa infolinia pod numerem 989 działa przez każdego dnia, przez całą dobę. Jeżeli dana osoba nie chce lub nie może zapisać się samodzielnie, może to zrobić ktoś z najbliższej rodziny. Wystarczy tak naprawdę PESEL i aktualny numer telefonu. Decydując się na zarezerwowanie terminu otrzymuje się konkretną datę oraz lokalizację punktu szczepień. Na stronie rządowej znajdują się wykazy punktów z podziałem na województwie. Jeżeli rejestracja przebiegła poprawnie, na wskazany numer telefonu przesyłane jest potwierdzenie umówionego terminu szczepienia. Datę szczepienia można także ustalić bezpośrednio przez konkretny punkt, udając się do niego. W przypadku, gdy nie będzie tam wolnego, w najbliższym czasie, konsultanci na infolinii pomogą znaleźć inny.

Rejestracja za pośrednictwem strony internetowej

Ostatnim ze wskazanych sposobów rejestracji na szczepienie jest strona internetowa pacjent.gov.pl. Chcąc dokonać rezerwacji terminu, użytkownik otrzyma propozycję pięciu najbliższych terminów w pobliskich punktach szczepień. Oczywiście nie ma konieczności wyrażenia zgody na sugerowany termin. Zawsze istnieje możliwość wybrania innego miasta, w którym na przykład wolnych terminów jest więcej. W przypadku tego sposobu rejestracji, również otrzymuje się wiadomość tekstową z potwierdzeniem wybranego terminu i lokalizacji. Wysyłane jest również przypomnienie, na dzień przed zaplanowanym szczepieniem. Ważną informacją jest również to, że chcąc zapisać się na szczepienie za pomocą dedykowanej strony, należy w pierwszej kolejności utworzyć profil zaufany. Tak naprawdę ostatnia z możliwości zajmuje najmniej czasu, w porównaniu z kontaktem telefonicznym.