6 sposobów, jak osiągnąć work-life balance

Dziś osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym staje się coraz trudniejsze. Pracodawcy dokładają nam obowiązków, a my sami wywieramy na siebie presję, by osiągać lepsze wyniki. Musisz jednak pamiętać, że work life balance jest ważny nie tylko dla zdrowia i relacji międzyludzkich, ale również efektywności. Zobacz, co możesz zrobić.

Określ swoje priorytety

Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Przygotuj listę priorytetów w pracy i w domu. Możesz też przez tydzień prowadzić dziennik. Zapisuj w nim wszystko, co robisz w ciągu dnia. W ten sposób łatwo prześledzisz, w jaki sposób wykorzystujesz czas i gdzie go marnujesz. 

Zadaj sobie kilka kluczowych pytań. Co robię dobrze? Z czego muszę zrezygnować? Co warto zmienić? Czy więcej? Czy mniej? Czy inaczej?

Uszereguj zadania według następujących kategorii:

  • Pilne i ważne
  • Ważne, ale nie pilne
  • Pilne, ale nie ważne
  • Ani pilne, ani ważne

6 sposobów, jak osiągnąć work-life balance

Rób to, co kochasz

Znajdź czas na coś, co kochasz i nie jest związane z pracą. Może Cię wspaniale uspokoić i zrelaksować. Jednocześnie zachęci do twórczego i kreatywnego myślenia.

Rozkoszuj się małą przyjemnością każdego dnia. Poświęć przynajmniej 30 minut tylko sobie. Dzięki temu poprawisz swoje samopoczucie, relacje i życie zawodowe. 

Ustal granice

Ustal realne i wyraźne granice tego, co robisz, a czego nie zarówno w pracy, jak i w domu. Powiedz o nich swojemu przełożonemu, współpracownikom, partnerowi i rodzinie. Pamiętaj, że masz prawo wziąć urlop. Ponadto zarezerwuj czas w domu, w którym nie będziesz sprawdzać ani odpowiadać na wiadomości e-mail związane z pracą, ani odbierać telefonów. W ten sposób zadbasz o swój komfort psychiczny.

Traktuj priorytetowo swoje zdrowie

Podejdź poważnie do swojego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Jeśli zmagasz się z lękiem lub depresją i uważasz, że terapia może Ci pomóc, dopasuj sesje do swojego harmonogramu. Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę, nie bój się wziąć zwolnienia, gdy tego potrzebujesz. 

Pamiętaj też o zdrowej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Znajdź kilka sposobów na walkę ze stresem.

 Porozmawiaj ze sobą

Badania pokazują, że mówimy do siebie przynajmniej 10 000 razy dziennie, a  około 80% to przekazy negatywne. Najczęściej przewidujemy czarne scenariusze. Afirmacje lub pozytywne wypowiedzi same w sobie przeciwstawiają się tym negatywnym wiadomościom.

Chcesz poprawić równowagę między pracą a życiem prywatnym? Czujesz się przytłoczony pracą i obowiązkami domowymi? Zacznij dzień od powiedzenia: “Mam wystarczająco dużo czasu i energii, by wykonać dzisiaj ważne rzeczy”. Zauważ, że nie chodzi tutaj o “wszystko, co jest na liście rzeczy do zrobienia”. Taka prosta afirmacja sprawi, że będziesz spokojniejszy i bardziej pewny siebie. Nauczysz się delegować obowiązki i wykreślać niepotrzebne zadania. 

6 sposobów, jak osiągnąć work-life balance

Umów się na skok ze spadochronem

Jeśli lubisz adrenalinę, zwróć uwagę na Tandemy.pl. Podczas skoku koncentrujesz się na tym, co robisz i na niczym innym. W ten sposób zapominasz o wszystkich zmartwieniach i codziennej rutynie. Jeśli pokonasz lęk i skoczysz, nie będziesz się bał nowych wyzwań. Wzrośnie Twoja pewność siebie i wiara we własne możliwości.