Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Na takiej diecie całe twoje ciało przełącza się na paliwo, aby jeździć głównie na tłuszczu. Jest to skuteczny proces na czas, ponieważ nie musisz jeść typowego śniadania ani lunchu, a zawsze możesz pić dużo płynów i różnych napojów zdrowotnych, gdy jesteś głodny. Oprócz tego, że jest dość sycąca, ta dieta eliminuje również wszelkie skoki cukru we krwi, dzięki czemu łatwiej jest ustabilizować poziom energii, co w konsekwencji oznacza również ochronę przed cukrzycą typu II i związanymi z nią powikłaniami.

Dla kogo jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest popularną dietą wśród lekarzy i ekspertów w dziedzinie zdrowia, której celem jest zwiększenie wchłaniania zdrowych tłuszczów oraz ograniczenie spożycia zdrowych węglowodanów. Wiele osób w branży medycznej zgadza się, że przy odpowiednim spożyciu kalorii możesz być całkowicie zdrowy na keto. To, co wciąż jest przedmiotem dyskusji, to długoterminowe skutki tego sposobu odżywiania się i to, czy jeden typ osoby może być zdrowszy niż inny.

Chociaż dieta ketogeniczna zyskuje na popularności, wciąż istnieją pytania, na które w dużej mierze nie ma odpowiedzi, komu dieta może najlepiej pomóc – ponieważ nie działa dla wszystkich. Są pewne osoby, u których zdrowie metaboliczne uległo radykalnej poprawie, po prostu dzięki wychwytywaniu wysokiej zawartości tłuszczu i białka z diety ketogenicznej. Dane epidemiologiczne sugerują, że taka dieta może być pomocna w zapobieganiu cukrzycy i nadciśnieniu, ale niekoniecznie wszystkie diety ketogeniczne są warte rozważenia ze względu na niepożądane skutki uboczne, takie jak zaparcia.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Co możesz jeść?

Fundament kuchni ketogenicznej opiera się na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Złożone węglowodany są oszczędzane na specjalne okazje, podczas gdy nabiał i inne składniki poza limitem są również całkowicie wykluczone zarówno z przepisów, jak i list zakupów. Dieta zawiera również tony zdrowych tłuszczów, które zadowolą każdy kubek smakowy, dzięki czemu osoby na niej będą czuć się bardziej usatysfakcjonowane przez cały dzień.

Dieta ketogeniczna powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Kobiety, które nigdy nie były w ciąży, karmią piersią lub są w ciąży mogą mieć zwiększone wymagania żywieniowe, których nie może zaspokoić dieta ketogeniczna.